Strona główna

Z życia szkoły  - 2017/2018  -


BEZPIECZNE FERIE

" Hu, hu, ha zima zła,

my sie zimy nie boimy..."

Przed feriami uczniowie klasy IVa na szkolnym apelu  „Bezpieczne ferie” muzykowali przedstawiając najważniejsze zasady bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Po występie przyszedł czas na pokaz multimedialny  praktyczny. Wybrańcy z publiczności- uczniowie udzielali pierwszej pomocy.  Meritum pokazu ujęto w  podsumowaniu  znajomości podstawowych zasad postępowania i zachowania w czasie ferii zimowych. Wiedzę uczniów podsumowała prowadząca a oceniała pani dyrektor, która też uroczyście oznajmiła rozpoczęcie ferii zimowych.    Zapewne uczniowie zastosują się do wszystkich udzielonych rad. Podsumowując życzymy  aktywnych, radosnych i bezpiecznych ferii.

 Galeria...


WIGILIA SZKOLNA

" Zrodzony na sianie, w półmroku stajenki,

śpi w ramionach Marii Jezus malusieńki.

Świętą noc, złocista gwiazda opromienia.

 Gromadzą się wokół przyjazne stworzenia.

 

Lulajże Jezuniu ... " śpiewały anioły podczas szkolnej uroczystości.

Dzień był wyjątkowy wspólne kolędowanie, opłatek i życzenia.

 

 

 

 


TRYPTYK    STRYSZAWSKI

„Co ma być, to będzie… - rzecz o Ignacym Szklarczyku”

To już trzeci film nakręcony przez Grupę Artystyczną Synapsy. Jego premiera odbyła się 3 grudnia 2017 roku w remizie OSP w Stryszawie a premiera szkolna 8 grudnia 2017 r. Film opowiada o losach Ignacego Szklarczyka, rzeźbiarza ze Stryszawy z osiedla Czerna, który był twórcą ołtarzy w Kaplicy na Siwcówce oraz ołtarza w bocznej kaplicy Kościoła św. Anny w Stryszawie. Jego historia została przedstawiona w połączeniu z losami rodziny brata Michała, skazanej na wysiedlenie w czasie II wojny światowej wraz z większością mieszkańców Czernej.

Młodzież przeprowadzała wywiady z rodziną artysty, pisała scenariusz, wcielała się we wszystkie role, filmowała i montowała. Opiekę nad grupą sprawują: Małgorzata Kłapyta, nauczyciel języka polskiego i Piotr Pochopień, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie. Muzykę do filmu skomponował Maciej Leśniak.

Obsada aktorska:

Ignacy Szklarczyk – Szymon Kotlarski

Michał Szklarczyk – Bartłomiej Łaciak

Maria Szklarczyk  – Paulina Kłapyta

Emilka – Agata Chrząszcz

Rodzeństwo  – Kinga Pochopień,  Piotr Koczur , Aleksandra Barcik, Paweł Pyka

Mężczyzna z ciężarówki  – Jan Sałaciak

Mężczyzna - rozstrzelanie – Miłosz Rusin

Rosyjscy żołnierze spod Lwowa  - Jan Sikora, Kamil Spyrka

Żona Fronta – Daria Tomala

Dwie córki Fronta - Kornelia Gruca, Patrycja Pochopień

Ksiądz Czernecki – Jakub Leśniak

Siostra Klemensa – Justyna Popielarczyk

Siostra Paletta – Aleksandra Giertuga

Ksiądz Znamirowski – Bartłomiej Bury

Niemiecka osadniczka – Joanna Sałaciak

Listonosz – Michał Koczur

Sołtys – Dawid Seroczyński

Konduktor – Jan Sałaciak

Babcia, mama Marii ze Suchej – Justyna Surówka

Rachel – Dominika Włosiak

Rosjanie w Stryszawie i Suchej  – Krzysztof Szafrański i Marcin Popielarczyk

Niemcy, żołnierze – Jasiek Sałaciak, Krzysztof Szafrański, Marcin Popielarczyk

Wysiedleńcy z Czernej – Patrycja Pochopień, Kornelia Gruca, Artur Mika

Scenariusz filmu (pod kierunkiem Małgorzaty Kłapyty): Justyna Surówka, Paulina Kłapyta, Bartłomiej Łaciak,   Patrycja Pochopień,  Kornelia Gruca, Joanna Sałaciak,  Jan Sałaciak, Dominika Włosiak,   Justyna Popielarczyk,  Daria Tomala

Kamerzyści, montaż: Bartłomiej Łaciak, Bartłomiej Bury

 Grupa Synapsy ma na swoim koncie już dwa wcześniejsze filmy, które razem tworzą Tryptyk Stryszawski: „Władysław Front – malarz ze Stryszawy” (październik 2016r.) oraz „Najpierw to wyrzeźbiłem krówkę… - Stanisław Sikora”(czerwiec 2017r.). Wszystkie filmy można obejrzeć na kanale Youtube w Internecie.

Pierwszy film o Władysławie Froncie: https://www.youtube.com/watch?v=YBXYQjwloZY

Drugi film o Stanisławie Sikorze: https://www.youtube.com/watch?v=YBXYQjwloZY

Trzeci film o Ignacym Szklarczyku: https://www.youtube.com/watch?v=4f9PxQAGtcg

Zapraszamy do obejrzenia!


Spotkanie z ANDRZEJEM BUDNIKIEM

 
Alternatywny podróżnik, zapalony bloger i geek technologiczny.

    Połączenie tych dziedzin sprawia, że w podróż przez australijski interior czy nowozelandzkie góry zabiera do plecaka drona, który pozwala mu przywieźć niepublikowane nigdzie wcześniej zdjęcia i oryginalne ujęcia wideo. Swoją duszę zaprzedał górom w północnym Pakistanie i tadżyckim Pamirze, które odkrywał podczas      4-letniej podróży lądowej przez Azję i Australię.

    Od wielu lat zaangażowany w aktywizację polskiego środowiska podróżniczego. Założyciel i obecnie współautor najstarszego, aktywnego bloga podróżniczego w Polsce – LosWiaheros.pl. Nominowany do Travelerów 2010 i Kolosów 2013. Zwycięzca konkursu Blog Roku w kategorii Podróże i Szeroki Świat w 2007 roku. Zawodowo licencjonowany pilot drona w firmie CrazyCopter.pl specjalizującej się w fotografii lotniczej i wideo z drona.


 ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2017r.  w przeddzień rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę klasa II b pod opieką wychowawczyni mgr Małgorzaty Kłapyty zaprezentowała uczniom naszej szkoły program poetycko-teatralno-muzyczny. W apelu wykorzystano fragmenty „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza, „Gawędy o miłości do ziemi Ojczystej” Wisławy Szymborskiej oraz wiersze Staffa, Słonimskiego i Żuławskiego.

Na zakończenie pani mgr Dorota Bury zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewania patriotycznych piosenek.

    


Uczyć i wychowywać nam młode pokolenie trzeba
By zawsze była wolna Polska i nie brakowało chleba.
Polskie krzyże choć rozrzucone po świecie
Przykrywają dziś jesienne mogiły liście
Na szacunek i honor na wieki sobie Polscy żołnierze zasłużyliście.

 Galeria...


MISTRZOWIE KODOWANIA

     W ramach V edycji Mistrzów Kodowania Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego uczniowie  naszej szkoły pod opieką E.Trzop  uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch, Baltie, budują roboty. Zorganizowali Tydzień Kodowania w szkole oraz  dzień kreatywnej inspiracji The doth- wszystko zaczyna sie od kropki nawiązując do Światowego Dnia Kropki. Projektując kropkę kodowali tworząc tym samym grę z konkretną instrukcją działania.

  

 

 

 

 

 

 

    Uczniowie klas IV  w ramach dodatkowych zajęć oraz zajęć unijnych rozwijają umiejętności matematyczne kodując  z Anną i Elzą, Minecraft oraz Star Wars- Be Be przez zabawę programują "rysując na lodzie, zbierając złom, projektując  budowle".  Pracują na  platformie code.org.pl  - uzyskując imienne certyfikaty. Programowanie sprawia im wiele radości, uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność i wyobraźnię.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Kodujcie z nami.

Projekt realizowany przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym  Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP.


Spotkanie z  Polakami  miasta Ułan-Ude „Nadzieja”  – Republika Buriacji (Syberia)

W październiku w Gimnazjum nr1 w Stryszawie przebywali goście z Narodowo-Kulturowej Autonomii Polaków miasta Ułan-Ude „Nadzieja”  – Republika Buriacji (Syberia).

   Spotkali się z dziećmi i nauczycielami naszej szkoły. Przybyli do nas znad jeziora Bajkał. Pokazali wszystkim jak żyją na co dzień. Zaprezentowali również swoje  stroje i tańce regionalne. 

Szczegóły znajdziecie w galerii

 


ŚLUBOWANIE KLAS I

 

          W poniedziałek uczniowie klas pierwszych zostali włączeni w poczet braci uczniowskiej. Świadkami tego wydarzenia byli dyrekcja szkoły, rodzice, uczniowie klas czwartych. Pierwszaki wykazali się znajomością symboli narodowych i obowiązków szkolnych. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom, legitymację szkolną oraz upominki od klasy Ia, IVa, IVb.    Wszystkim pierwszakom życzymy bardzo dobrych wyników w nauce i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

Więcej  w galerii.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

 

Klasa IV b z wychowawcą mgr Natalią Winiarską-Boike przygotowała tegoroczny apel z okazji święta szkoły. Uczniowie recytowali, grali na wielu instrumentach, śpiewali i składali życzenia pracownikom szkoły oraz zaproszonym nauczycielom będącym na emeryturze.


 

turniej pierwszej pomocy

I miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Pierwszej Pomocy  gimnazjum

V miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Pierwszej Pomocy  szkoła podstawowa

 

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
           

Koniec wakacji... Nowy Rok Szkolny rozpoczęty!

Uczniowie pożegnali się z błogim, wakacyjnym lenistwem i wrócili do szkoły. Nowy rok szkolny 2017/ 2018 rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św, której przewodniczył ks. Aleksander Salamon.

Dalsze uroczystości odbyły się na świetlicy. Wszystkich zebranych powitała  Pani Dyrektor.

 

Po omówieniu spraw organizacyjnych, Pani Dyrektor, wszystkim uczącym się i nauczającym, życzyła samych sukcesów w nowym roku szkolnym 2017/2018!

 

Zespół Szkoły i Schroniska Młodzieżowego w Stryszawie. Desing by O. Surzyn. Aktualizacja  E.Trzop